Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją, by pokazać najmłodszym, jak bezpiecznie poruszać się w sieci, a dorosłym w jaki sposób przekazać wiedzę o sposobach ich ochrony przed internetowym zagrożeniem.

Blisko połowa nastolatków, jak wynika z badań NASK (https://glos.pl/we-wtorek-6-lutego-bedziemy-obchodzic...), spotyka się w internecie z sytuacjami, kiedy ich znajomi są atakowani i wyzywani. Co trzeci zetknął się w sieci z poniżaniem i ośmieszaniem.

Z badań prowadzonych regularnie przez NASK wynika, że wydłuża się dzienny czas, jaki nastolatki spędzają w sieci i wynosi teraz średnio 5h 36 min. (w 2020 r. - 4h 50 min.) Ponad 2/3 młodych internautów zauważa, że w sieci problemem jest mowa nienawiści i bezkarność tych, którzy jej używają. Ponad 40 proc. twierdzi, że nie można odróżnić w niej treści prawdziwych od fałszywych. Prawie co trzeci nastolatek wykazuje się wysokim natężeniem wskaźników problematycznego użytkowania internetu (PUI).

Zachęcamy do pobrania materiałów edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych:

https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html