W terminie 21.05.2024-22.05.2024 nasza Fundacja była współorganizatorem konferencji młodzieżowej „aWARness”.
Razem z 21 nastolatkami z młodzieżowej grupy projektowej przeprowadziliśmy dwudniowe wydarzenie, które podsumowywało 10-miesięczny projekt finansowanego w Programie Erasmus+, w AKCJI 1 Działania wspierające uczestnictwo młodzieży – projekty krótkoterminowe (KA154-YOU).
Jest to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw z ostatnich lat, gdyż w całości realizują ją nastolatkowie z doświadczeniem uchodźstwa:
- uczniowie ZSSO w Gdyni:
Arseniy Holdovskyi
Nadia Loik
Viktoriia Taborova
Mirra Derevtsova
Anhelina Zavoiska
Anna Sudina
- uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni:
Mariia Arseniuk
Alex Akhunova
Anna Mariia Pyrlyk
- podopieczni Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie (wychowankowie Domu Dziecka Chmielnicka Rada Obwodowa):
Alina Shvedovska
Karina Pavliuk
Bohdan Ivasuk
Halina Ivasuk
Denis Sawickij
Victoria Fabian
Vlad Hiliancuk
Anastasiia Lebediuk
Natalia Nizhnik
Haliyna Nizhnik
Leonia Bohdanova.
To właśnie oni, 20 młodych ludzi, którzy po wybuchu pełnoskalowej wojny w ich ojczyźnie znaleźli schronienie w Polsce, zdecydowali się opowiedzieć o trudnych początkach życia z dala od rodziny i przyjaciół.
Powstał cykl filmów „The day that changed my life”, które przedstawiały krótkie relacje młodych Ukraińców o wydarzeniach z 24 lutego 2022 roku oraz ich następstwach. Młodzież opowiadała o trudnych początkach życia w nowym kraju i o tym, jak musieli zmierzyć się ze stratą decyzyjności.
Przez ostatnie dwa dni chcieliśmy podziękować za odwagę i determinację. 20 bohaterów filmów współprowadziło debatę młodzieżową „aWARness” skierowaną do uczniów gdyńskich szkół ponadpodstawowych oraz lokalnych decydentów, która odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Głównym celem wydarzenia było zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeb nastolatków z doświadczeniem przymusowej migracji. Podczas debaty uczestnicy mieli okazję obejrzeć cykl filmów przygotowanych przez nastolatków z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce po wybuchu pełnoskalowej wojny.
W debacie wzięło udział ponad 200 osób - młodzież z doświadczeniem uchodźstwa, uczniowie z polskich rodzin oraz lokalni decydenci.
Działanie jest podsumowaniem projektu „aWARness” o numerze 2023-1-PL01-KA154-YOU-000136643, finansowanego w Programie Erasmus+, w AKCJI 1 Działania wspierające uczestnictwo młodzieży – projekty krótkoterminowe (KA154-YOU).