PROJEKT SAMODZIELNOŚĆ! - wsparcie społeczno-zawodowe osób młodych ze środowisk defaworyzowanych o utrudnionym wejściu na rynek pracy.

Numer projektu:

FEPM.05.11-IZ.00- 0125/23

Lider projektu:

Instytut Wiedzy i Kompetencji

Partnerzy projektu:

Gmina Miasta Gdyni-Gdynia-Miasto na prawach powiatu Fundacja Inthinknity

Źródło finansowania:

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2021-2027 w ramach Działania 5.11. Aktywne włączenie społeczne.

Data rozpoczęcia projektu:

01-10-2023

Data zakończenia projektu:

31-08-2025

Cel projektu:

Celem projektu jest podniesienie kompetencji społecznych i zawodowych 50 młodych osób o utrudnionym wejściu na rynek pracy z uwagi na specjalne potrzeby podyktowane posiadanym orzeczeniem o niepełnosprawności lub wieloletni pobyt w instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz chorobami psychicznymi lub całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.

Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację działań: indywidualne doradztwo zawodowe, indywidualne poradnictwo psychologiczne, kursy zawodowe, warsztaty samodzielnego poruszania się w instytucjach miejskich.

Grupa docelowa projektu:

Projekt skierowany jest do grupy kwalifikującej się do otrzymania wsparcia zgodnie z SZOP Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, tj. do osób młodych biernych zawodowo lub bezrobotnych, których wejście na rynek pracy jest utrudnione z uwagi na bariery związane z posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności, wieloletni pobyt w pieczy zastępczej lub specjalne potrzeby wynikające z choroby psychicznej/całościowego zaburzenia rozwojowego.

Grupa docelowa projektu liczyć będzie 50 osób (22 kobiet, 28 mężczyzn), w tym min. 60% grupy docelowej posiadać będzie orzeczenie o niepełnosprawności.

Uczestnicy projektu to w szczególności:

  1. Usamodzielniani wychowankowie instytucjonalnych podmiotów pieczy zastępczej (6 placówek opiekuńczo-wychowawczych wchodzących w skład Gdańskich Domów Dzieci, w tym placówki specjalistyczno-terapeutycznej Jodłowy Dom oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Na Wzgórzu” w Sopocie),

  2. Uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni.

Formy wsparcia:

  1. Ścieżka reintegracji.
  2. Usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym - indywidualne poradnictwo psychologiczne (wsparcie profilaktyczne).
  3. Usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym - indywidualne doradztwo zawodowe.
  4. Usługi aktywnej integracji o charakterze społeczno-zawodowym - warsztaty kształtujące kompetencje społeczne przydatne na rynku pracy.
  5. Usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym - kursy zawodowe dopasowane do indywidualnych predyspozycji uczestników.
  6. Usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym - warsztaty samodzielnego poruszania się w instytucjach publicznych.

Wartość projektu:

589 500,00 zł

Wartość dofinansowania:

560 025,00 zł