Zmalujmy razem coś wspaniałego! - Давайте разом намалювати щось чудове!

Numer projektu:

065

Lider projektu:

Fundacja Inthinknity

Partnerzy projektu:

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie

Opis projektu:

Projekt jest kontynuacją działań wnioskodawcy w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie - polega na przeprowadzeniu 8 warsztatów artetereapeutycznych dla 121 wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej z terenu Ukrainy.

Zajęcia będą odbywały się w lipcu i sierpniu - są odpowiedzią na potrzebę efektywnego zagospodarowania czasu wolnego podczas trwających wakacji (atrakcja dla dzieci, chwila oderwania się od rzeczywistości wojennej, wytchnienie dla opiekunek).

Źródło finansowania:

Projekt współfinansowany w ramach Programu Grantowego AVSI Polska #HELPUKRAINE 2022.

Data rozpoczęcia projektu:

09-07-2022

Data zakończenia projektu:

28-08-2022

Cel projektu:

Celem głównym projektu jest włączenie społeczne 121 sierot - uchodźców wojennych z terenu Ukrainy poprzez objęciem wsparciem w postaci warsztatów arteterapeutycznych z elementami wsparcia psychologicznego.

Cele szczegółowe projektu:

  1. Adaptacja społeczna 121 wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej przeniesionej z terenu, na którym toczą się działania wojenne poprzez udział w grupowych zajęciach o charakterze integracyjnym.
  2. Poprawa kondycji psychoemocjonalnej 121 wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej poprzez  udział w grupowych zajęciach prowadzonych przez terapeutę - psychologa.
  3. Poprawa zdrowia psychicznego (możliwość “oderwania się od myślenia o trwającej wojnie, konflikcie”) 121 wychowanków poprzez udział w zajęciach z elementami relaksacji, ćwiczenia koncentracji.
  4. Stworzenie warunków do rekreacji i odpoczynku dla 121 sierot przebywających w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie - konstruktywne spędzenie czasu wolnego podczas wakacji.

Zapewnienie rekreacji dla grupy, która z uwagi na specyficzną sytuację prawną (wychowankowie placówki) nie mają innej alternatywy rozrywki i odpoczynku.

  1. Stworzenie warunków do aktywnej integracji ponad podziałami językowymi i społecznymi dla 121 wychowanków.
  2. Zapewnienie opieki wytchnieniowej dla 9 wychowawców placówki, którzy sprawują pieczę nad 121 wychowankami bez możliwości odpoczynku (opieka całodniowa) - stworzenie warunków do odpoczynku poprzez objęcie wsparciem w postaci warsztatów dla podopiecznych (opieka dzienna).

Grupa docelowa projektu:

Projekt skierowany jest do 121 sierot pochodzenia ukraińskiego. Wśród grupy docelowej jest 67 chłopców i 54 dziewczynki. Dzieci biorące udział w warsztatach są w wieku od roku do 18 lat. Przy czym najliczniejszą grupę stanowią wychowankowie od 8 do 12 roku życia (52 dzieci). Dodatkowo w skład grupy docelowej projektu wchodzą równie opiekunowie prawni dzieci - 9 wychowawców, którzy dzięki objęciu wsparciem podopiecznych sami zdobęda możliwość odpoczynku i regeneracji.

Cała grupa docelowa to osoby wykluczone społecznie po przeżytej traumie wojennej wymagające wsparcia psychologicznego i społecznego.

Formy wsparcia:

Zaplanowano realizację 8 warsztatów arteterapeutycznych dla 121 wychowanków o następującej tematyce:

  • Warsztat 1 - “Malowanie wakacyjnych koszulek”
  • Warsztat 2 - “Malowanie kubków”
  • Warsztat 3 - “Malowanie podusi na dobry sen” (młodsze grupy - do 10 r.ż.) lub “Malowanie bawełnianych toreb na wakacyjne skarby” (starsze grupy - powyżej 10 r.ż.)
  • Warsztat 4 - “Szycie potwornych breloczków z filcu”
  • Warsztat 5 - “Wakacyjna biżuteria z koralików”
  • Warsztat 6 -“Origami przestrzenne”
  • Warsztat 7 - “Odlewanie własnego mydełka”
  • Warsztat 8 - “Wspólne tworzenie latawców”.

Każdy z warsztatów będzie trwał 2 godziny zegarowe.

Wartość projektu:

26 800

Wartość dofinansowania:

10 000